Pravilnik o bagatelnoj nabavi
20.01.2014
U Otoku i Rudi obilježena je 71. obljetnica stradalih u masovnom zločinu iz 1944.
31.03.2014
Pravilnik o bagatelnoj nabavi
20.01.2014
U Otoku i Rudi obilježena je 71. obljetnica stradalih u masovnom zločinu iz 1944.
31.03.2014

Prije 71. godinu pripadnici njemačke SS divizije “Princ Eugen” počinili su jedan od najstrašnijih zločina na Hrvatima na području NDH u Drugom svjetskom ratu.U podmosorskim i podkamešničkim selima u strašnome su pokolju ubili najmanje 1526 osoba bez razlike na spol i dob, od najmanje djece do stogodišnjih staraca.

Prije 71. godinu pripadnici njemačke SS divizije “Princ Eugen” počinili su jedan od najstrašnijih zločina na Hrvatima na području NDH u Drugom svjetskom ratu.U podmosorskim i podkamešničkim selima u strašnome su pokolju ubili najmanje 1526 osoba bez razlike na spol i dob, od najmanje djece do stogodišnjih staraca.

Na području Gale, Otoka i Rude ubijena je 481 osoba. Bilo je to 28.ožujka 1944.godine, kada je taj pokolj za stradale bio njihov Veliki petak s preobrazbom u uskrsno jutro. Nad tim krajem tog dana svoj bijes iskazivala je i marčanska bura u svoj svojoj klimatskoj oštrini ali više se pamti po zloj sudbini koja je zadesila te bešćutno i mučki ubijene, stradale ljude u pokolju, zločinu… Ove žrtve trebaju nas ujediniti i da im zajedno izrazimo svoju ljudsku i kršćansku sućut.Povodom tog dana 28.ožujka 2015.godine s početkom u 17:00 sati biti će polaganje vijenaca i paljenje svijeća na spomen kosturnicama u otočkom groblju. Iza te ceremonije održati će se sv.Misa zadužnica s početkom u 17:30 sati u crkvi sv. Luke, koju će predvoditi fra Bože Vuleta.

U župi sv. Martina u Rudi biti će služena sv.Misa zadužnica s početkom u 17:00 sati koju će predvoditi don Mladen Parlov.Biti će to i prilika da se blagoslovi novo izgrađeni oltar u župnoj crkvi sv. Martina. Iz sv. Mise u 18:15 biti će molitva odrješenja i polaganje vijenaca na mjesnoj spomen kosturnici na groblju u Rudi.

“Svit pada”.Kuće počele gorit. U kućon ovce, magerad, konji, kokoši, mačke, sve skiči jer sve gori.(citat)

Ne dajmo da padnu u zaborav.

Skip to content