Obnovljen izvor “Batlan”
04.09.2015
Sv. Roko – proslava u Udovičićima
07.09.2015
Obnovljen izvor “Batlan”
04.09.2015
Sv. Roko – proslava u Udovičićima
07.09.2015

Istovremena molitva odrješenja nad Husinom jamom, Hudinom jamom a i kod drugih stratišta žrtvama komunizma u II.svjetskom ratu i poraću upriličena je za duše onih koji su sabrani oko Isusa i Marije, koji su raju, a žrtve su zla samo zato što su ideološki i kršćanski bili različiti.

Istovremena molitva odrješenja nad Husinom jamom, Hudinom jamom a i kod drugih stratišta žrtvama komunizma u II.svjetskom ratu i poraću upriličena je za duše onih koji su sabrani oko Isusa i Marije, koji su raju, a žrtve su zla samo zato što su ideološki i kršćanski bili različiti.

Na Vagnju smo okupljeni uz ovu Husinu jamu da prikažemo molitve i pijetet za braću po vjeri i hrvatskom rodu, jer mi kao Isusova djeca smo sposobni vršiti praštanja.Tim uvodnim riječima od strane fra Jure Papića, župnik Župe Čuklić(BiH), započela je Sveta misa kojoj su nazočili svećenici Cetinske krajine kao i oni iz susjednih mjesta Livanjskog kraja iz BiH.Mi koji se treba da uvijek vraćamo na ovo i slična ovakva mjesta stradanja nismo ujedno oni koji šire mržnju i nismo oni koji se vraćaju u prošlost nego smo mi glasnici mitra i ljubavi.Na savjesti onih koji su činili zlo spram naše braće i naših najmilijih treba da je ne samo grižnja nego bi trebalo biti i kajanje, ali iz iskustva znamo da se u takvih ne javlja suosjećanje i ljubav, nego vampirska želja za krvlju.

Mi ne tražimo osvetu nego samo pravdu te se pitamo tko i zašto ih je ubio.?Koji je njihov grijeh tako bio velik da su skončali u hladnoj i dubokoj jami i drugim jamama, osim što su bili očevi, djeca i domoljubi. Nitko ne odgovara a vrijeme od 70-godina je prošlo, neki su sljedbenici u materijalnom, ideološkom i ateističkom obliku te strašne komunističke pošasti, zato bi trebali da preuzmu i naslijeđe zločina koji su učinili njihovi idolpoklonici, zajednički je odgovor fra Jure i fra Bože na nedjela koja su učinjena žrtvama i njihovim obiteljima.Kod nas okupljenih uz kosti mrtvih u jami prevladava oprost jer imamo moral, ufanje i ljubav i imamo vjeru u Boga.Grijeh je prekršaj protiv razuma i izopačene privrženosti prema svjetonazoru a da se tako više zlo ne dogodi živimo uz molitve prošnje.Amen.

Na komemoraciji su bili prisutni vjernici iz Hrvatske i BiH, rodbina stradalih u Husinoj i susjednim jamama(70-tak ekshumiranih je kostura), svećenici, predstavnici SDŽ, Župan Zlatko Ževrnja, dožupan Luka Brčić, gradonačelnici i načelnici gradova i općina iz Cetinske krajine i BiH, članovi Udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Svi su položili cvijeće i vijence u upalili svijeće na spokoj mrtvima.

{gallery}2015_09_06{/gallery}

Skip to content