Objava nezavisnog člana općinskog vijeća – TOMISLAV BILOKAPIĆ – Plan rada i financijski plan za 2016. godinu
30.12.2015
STRATEGIJA RAZVOJA OPĆINE OTOK ZA RAZDOBLJE 2015.-2020.
Planovi i Strategije
13.01.2016
Objava nezavisnog člana općinskog vijeća – TOMISLAV BILOKAPIĆ – Plan rada i financijski plan za 2016. godinu
30.12.2015
STRATEGIJA RAZVOJA OPĆINE OTOK ZA RAZDOBLJE 2015.-2020.
Planovi i Strategije
13.01.2016

Jelačke mačkare po učenju o Suncu

Jelačke mačkare po učenju o Suncu

Iako je bio oblačan dan, vedri duh poklonika mačkarskog šarenila i tradicije, te naredba „turčina“ hrvatskog imena Davor, pušući u osušeni volovski rog pokrenuo je povorku. U povorci barjaktar Zlatko, uz njega „Šule“ , drugi „turčin“ poškropljeni svetom vodom i izmoljenim očenašem poveli su svoju mačkaradu. Različiti rekviziti i oprema, sve iz podrumskog kutka a u svrsi pokladnih prikaza. Zvonjava, zvonjava i lug, igra i trka vjera je to u biti će bolje sada kada mačkare prođu po općini. Krenuti će put Segeta jer im je to učenje kretanja po Suncu dio tradicije. Heliopolsko učenje ostalo još iz starih egipatskih vremena jer su iz tame Jelašca došli na mjesto izlaska Sunca u centar na Roknjači. Držali su se one olimpijske izreke„važno je sudjelovati“ i pokazali su u međunarodnom odnosu sudionika da uvijek pobijedi naš. Na Hanžekovom turniru ovaj put ustupljenom od strane grada Zagreba našim mačkarama i po budnim okom gosta nam Milana Bandića, takmičenje je po prvi puta izvan metropole. Međunarodni bacači kugle i diska, junak do junaka, u muškoj konkurenciji uz doping iz demižane najboljim cugom pokazao se najboljim domaćin „jelačanac“. U ženskoj konkurenciji pobijedi(o) la je ona sa muškim glasom, a prezimenjaci joj u Ovrlji i Munchenu-Perković. Tutankhamonovu piramidu postavili su u centar svijeta, ali uvijek milimetar neprecizno. Svi geodeti i mjernici vijećali i donijeli su odluku da se piramida postavi „tu i Tu“ baš zato i zato. Sto ispravnih odluka, ali faraonu treba najbolje rješenje i konačnu odluku traži od životne suputnice. Žene nikad ne griješe iako samo Adam nosi jabučicu, odluka je baci ih u kavez punom MAC-MAC zvijeri, uz povik „daj da se igramo“. Teška vremena iako smo u 21.stoljeću. Mnogi sa Istoka krenuše prema Zapadu. Dobrovoljno ili ne, bježeći pred dobrim?, spavači i ratnici svejedno slili se u kolonu izbjeglica. Dalek put, a na putu žica, kontrola i uzimanje otisaka, naši novinari uočili djecu i čuli plač u čemu prednjači Hrvatska uživo i Maja Sever, ne zaostaju RTL i Nova TV. Sve njihove probleme rješava Ostoj(a) ić ali ne može bez sukoba sa Gigom. On to riješi po svom. Krijumičarenje je najsigurniji put i izvor zarade. Svi u i na Fiat 101, ovaj put crven a ne šaren kao 101 Dalmatinac. Veselo su proveli dan „jelačani“ u prvim ovogodišnjim mačkarama. Komentar je da su dosada najbolji, ali samo zato što su prvi ove godine krenuli.Ići će „jelačani“ opet i opet, jer didi i balinčad su zato garancija. Bacili su lug kao zakletvu, održati tradiciju pod obvezu. Besa je pala. OK.

{gallery}2016/01_08{/gallery}

Skip to content