Evropske prvakinje u Otoku
19.10.2016
Koncert Crvene jabuke
19.10.2016
Evropske prvakinje u Otoku
19.10.2016
Koncert Crvene jabuke
19.10.2016

Svojim nastupima pred Otočanima svoju tradicijsku folklornu kulturu predstavili su u Otoku povodom Dana općine i blagdana sv.Luke domaćini iz udruge URIG i njihovi gosti.

Svojim nastupima pred Otočanima svoju tradicijsku folklornu kulturu predstavili su u Otoku povodom Dana općine i blagdana sv.Luke domaćini iz udruge URIG i njihovi gosti. Bilo je to šaroliko društvo po stilu, odjeći obući, po koreografiji, dobi i uzrasti. Bilo je mladosti tek koja stasa u učenju prvih koraka nijemog kola, starogradskih splitskih plesova do iskusnih starih plesača i pjevača, Junačili su se neki u reri i gangi, puhanju u mješini da diple mogu cviliti, bilo je brkova koji podrhtavaju kad se vratni mišići i tetive napnu zbog snažnog tona kojeg zahtjeva ganga.Ruka na uho kao usmjerivač zvuka ili pomagalo da se izdrži cijeli stih ili pjesma, ili samo navika je to. Plesa u nijemo(Cetinsko kolo), starih svatova, kićenice, rešeta i poljubaca kućnog praga, motanja mutapa kao i dokaza da si zdrav ako odigraš u kolo bilo je u prikazu „svatovi“. Mladoj je možda najteže ljubiti one stare i neobrijane,ali….uz bukaru,vino,pjesmu i kolo sve se izdrži. Da nije sve u snažnom grlu i guslama, te u nijemosti, pokazali su plesači KUD-a Župe Grab izvevši starogradske splitske plesove i završni čin iz opere Ero s onoga svijeta. Zvonili su zvuci s kamena i krša iako su u poodmakloj starosnoj dobi. Ovo druženje je skup prvenstveno ljubitelja u staro i starinu a da nisu stari pokazuju u nastupima.Šire se i stvaraju nova društva tei potiču mlade da se bave folklorom.

{gallery}2016/10/19_e{/gallery}

Skip to content