Misno slavlje za blagdan svetog Luke
20.10.2016
Izrada lađa u Otoku
24.10.2016
Misno slavlje za blagdan svetog Luke
20.10.2016
Izrada lađa u Otoku
24.10.2016

19. listopada učenici OŠ Kamešnica zajedno sa učiteljima i roditeljima, obilježili ssu Dan kruha u općini Otok.

Kruh predstavlja snagu života iz malenog zrna. Tako je maleno to zrno, ima svoju košuljicu (oklop) a i ima i svoju jezgru. To je jedna životna stanica. U mudrim glavama nastala je izreka: „zrno po zrno pogača“, ali to je činjenica jer jedno zrno sa ostalim zrnima čini klas, više klasova čini snop, više snopova čini veću hrpu i tako u nedogled se prostre nebrojeno zrna. Ta zrnja voze brodovi, željeznice i kamioni u silose, u ambare, u vreće se skladišti. Suho zrnje ide u mlin, mlinari u vodenicama i električnim postrojenjima melju i melju ta zrnja i evo nam brašna. Pekari, bake i majke od tog peku kruh. On je snaga života a dobili smo je iz malog zrna. Kruh je raznih oblika i boja. On je star oko 6 000 godina i dolazi nam iz Egipta. U njemu ima dodanih mirisa, može sadržavati mlijeko, med, sušeno voće, masline,…samo da udovolji našem nepcu.

Učenici OŠ Kamešnica uz svoje učitelje i nastavnike kao i kućne pekare svoje mame proslavili su 19.listopada Dan kruha u općini Otok. Pripremljena peciva, kruh, kolače, palačinke izložili su na glavnom općinskom trgu s namjerom pokazati snagu zrna i podatnost brašna. Za posjetitelje štanda bilo je uz kušanje moguća i kupnja priloženih primjeraka. Uz Dane kruha moglo bi stajati i „Čovjek je čovjeku kruh“.

Svi plodovi su darovi,
darovi Božje ljubavi,
na poljima, bregovima,
u brazdama i vrtovima.
Po brdima i morima,
tragovi su ljubavi Boga Stvoritelja.
Za sve plodove, zemlje darove,
hvala, hvala, hvala, hvala Gospodine!

{gallery}2016/10/20{/gallery}

Skip to content