Otok za 300. obljetnicu slavne pobjede pod Sinjem uz Gospin zagovor (1715. – 2015.)

Općina OTOK u 18. stoljeću
06.03.2015
Prostorni plan
18.03.2015
Općina OTOK u 18. stoljeću
06.03.2015
Prostorni plan
18.03.2015

Turci 26. srpnja 1715. godine opkole Otočane, koji se sa svojim župnikom fra Stjepanom Vučemilovićem skloniše na otok u sredini Cetine (840 metara dug, a 132 metra širok).

Sačuvao se Dnevnik Opsade u kojem piše: Na 26.srpnja, pokušaše zadobiti selo Otok, mjesto usred rieke Cetine, obećajući dva turska zapovjednika Otoćanima, da će ih, sa svim njihovim imanjem, dati otpraviti u livanjsko polje, i da im ne će biti učinjeno nikakva zla: ali Otočani odgovoriše da, osim svoga života, ne imadu nego praha i olova, i da će se braniti do najzadnje kapi krvi. (Marković, nav. dj. str. 35). Sutradan udare turske čete sejmana i spahija na Otok.

Otočani na slabo utvrđenom otočiću hrabro odolijevaju daleko brojnijem osvajaču. Cetina je krvava i puna mrtvaca, preko kojih Turci jurišaju kao preko mosta i nakon žestokog otpora nadvladaše Otočane. Povijest bilježi: pogibe oko 140 Otočana i župnik fra Stjepan, a preko tisuću Turaka. Tridesetak Otočana skočiše u Cetinu i roneći (noreći) spasiše se. Predaja kaže da su to pradjedovi današnjih Noraca, a ostale odvedoše u roblje. Bog, na Marijin zagovor, dao braniteljima Sinjske tvrđave takvu snagu da se viteški braniše, obraniše i pobijediše.

Izvor:Ferata(fra m.Marić) Povodom 300. obljetnice slavne pobjede pod Sinjem uz Gospin zagovor (1715. – 2015.), općinsko vijeće općine Otok u lipnju 2011.g. donijelo je Odluku o financiranju izrade postaje “PUT KRIŽA” u Sinju i to X. Postaje S Isusa skidaju odjeću.Ista je izrađena, što je znak zahvale i dar Čudotvornoj Gospi Sinjskoj svih mještana Općine Otok na njenim velikim djelima. Postaja je dio Projekta “Put križa” na starom gradu u Sinju. Ovim činom Općina Otok je krenula u obilježavanje tih velikih datuma.